Znaczenie psychologicznych badań wysokościowych

Jeżeli chcesz zlecić badania wysokościowe Bielsko, skieruj się tutaj.

Psycholog to osoba, o której wiele osób nie ma za dobrego zdania. Mnóstwo z nas sądzi, że zajmuje się jedynie zgłębianiem relacji swoich pacjentów z otoczeniem. Tymczasem okazuje się, że wiedza psychologa stanowi wielką pomoc przy ocenianiu zdolności do pracy w pewnych zawodach. I tak, badania psychologiczne obowiązkowe są m.in w przypadku osób mających podjąć pracę na wysokościach.

Badania wysokościowe: o co w nich chodzi?

Badania wysokościowe praktycznie wcale nie różnią się od tych, jakim poddawani są osoby zamierzające pracować jako kierowcy zawodowi. Podstawę stanowią testy osobowościowe, temperamentu, inteligencji. Ich znaczącym uzupełnieniem są testy aparaturowe, które pozwalają ocenić chociażby zdolność do koncentracji uwagi i szybkość reakcji. Stawiając na testy aparaturowe jesteśmy w stanie ocenić czy badana osoba w dość szybki sposób zareaguje na to, co wydarzy się w czasie pracy. Do przeprowadzania tych testów psycholog wykorzystuje takie urządzenia, jak stereometr, aparat krzyżowy oraz wirometr. To stosunkowo nieskomplikowane urządzenia, które dostarczają szeregu informacji na temat osoby poddawanej badaniu. Badania wysokościowe wykonywane przez psychologa w każdym wypadku obejmują również wywiad psychologiczny. W jego trakcie osoba badana musi być z psychologiem w stu procentach szczera. Przekazywanie fałszywych informacji mija się z celem.

Kto może wykonywać badania wysokościowe?

Nie każdy psycholog może wykonać badania wysokościowe. Upoważnionymi do ich wykonywania są ci specjaliści, którzy ukończyli studia podyplomowe na kierunku psychologia transportu. Posiadają oni zarówno wiedzę, jak i umiejętności do przeprowadzania tego typu badań. Badania wysokościowe prowadzone przez psychologa nie nakładają konieczności żadnego specjalnego przygotowania. Trzeba tylko pamiętać o zabraniu ze sobą okularów, jeżeli o obowiązku ich noszenia zadecydował okulista.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]