Po co wykonuje się psychologiczne badania operatorów maszyn?

Więcej o badaniach operatorów Bielsko - zajrzyj tu.

Badania psychologiczne dużej grupie z nas kojarzą się ze żmudną i bardzo dociekliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który zamierza poznać nasze relacje z matką. Jak się jednak okazuje badania te znajdują również zastosowanie na przykład w czasie określania zdolności do pracy osób, które chciałyby wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego rodzaju maszyny budowlanej.

Badania operatorów: czy jest się czego bać?

Badania psychologiczne operatorów maszyn budowlanych nie różnią się znacznie od tych, jakie zobowiązani są przejść kierowcy zawodowi. W związku z tym obejmują skrupulatny wywiad, który zbiera psycholog, testy osobowościowe oraz temperamentalne, testy aparaturowe oraz testy inteligencji. Z całą pewnością testów nie należy się bać. Do ich wypełnienia powinno się podejść otwarcie. Znaczenie ma dokładność oraz szczerość udzielanych odpowiedzi. Natomiast testy aparaturowe mają szczególne znaczenie w wypadku osób planujących pracować jako operator maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji kandydata. Określając ją sprawdzamy, czy badana osoba będzie w stanie w wystarczająco szybki sposób odpowiadać na nieoczekiwanie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy te oceniają też predyspozycje do koncentracji uwagi, widzenia steroskopowego oraz oceny prędkości obiektów będących w ruchu. Wszystko to ma w przypadku operatorów maszyn budowlanych wielkie znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich przeprowadzaniem?

Badania psychologiczne osób obsługujących wózki, dźwigi i inne maszyny może wykonać jedynie psycholog, który posiada uprawnienia psychologa transportu, a do tego niezbędne jest odbycie uzupełniających studiów podyplomowych. Trzeba wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być okresowo powtarzane. Należy tego pilnować, inaczej można utracić uprawnienia do wykonywania zawodu. Przestrzegający przepisów pracodawca odsunie od pracy pracownika, który nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]