Jaki powinien być współczynnik przenikania ciepła okna?

Współczynnik przenikania ciepła okna – Uw – to wartość, dzięki której można oszacować ilość energii przenikającej przez okno przy określonej różnicy temperatur: na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Współczynnik jest obliczany na podstawie powierzchni okna, znaczenie ma również sposób montażu, liczba komór, warstw szybowych i wiele innych czynników. Dlaczego jest to ważny parametr i ile powinien wynosić dla okna standardowego i energooszczędnego? Sprawdziliśmy.

Współczynnik przenikania ciepła – normy

Istnieją normy, których producenci nowoczesnych ram okiennych powinni przestrzegać. Wartość współczynnika przenikania ciepła zależy przede wszystkim od rodzaju ramy okiennej. W przypadku standardowego pakietu szybowego ta wartość wynosi maksymalnie 0,8W/(m2·K). W oknach energooszczędnych te liczby oscylują pomiędzy 0,5 W/(m2·K) dla zestawu szybowego z argonem lub 0,3 W/(m2·K) dla zestawu szybowego wypełnionego kryptonem.

Z czasem, w toku ciągłej eksploatacji okna, te parametry mogą się pogorszyć. Gaz znajdujący się w zestawie szybowym – jest to najczęściej powietrze, argon lub krypton – ulatnia się, co obniża izolacyjność i skuteczność w ochronie przed uciekaniem ciepła z pomieszczenia. Poprawą szczelności okien w sposób profesjonalny i skuteczny zająć się może Serwis Meteo.

Współczynnik przenikania ciepła okna – znaczenie

Eksperci szacują, że w okresie grzewczym przez stare, niewłaściwie izolowane lub konserwowane okna może uciekać od 15% nawet do 45% ciepła. Dlatego współczynnik Uw ma tak ogromne znaczenie, bo pozwala na maksymalną, możliwą ochronę przed takimi ubytkami, a także poprawia komfort życia mieszkańców.

Współczynnik przenikania ciepła okna można obliczyć samodzielnie – niektórzy producenci udostępniają na swoich stronach kalkulatory energetyczne okien. Po wpisaniu odpowiednich wartości, wymiarów i parametrów można poznać najlepiej dopasowane modele okien do swoich potrzeb, a także prognozy o wielkości i wartości strat ciepła.

Źródło tekstu: https://www.serwismeteo.pl/poradnik/jaki-powinien-byc-wspolczynnik-przenikania-ciepla-okna/