Badania psychologiczne kierowców zawodowych i nie tylko

Badania psychologiczne kierowców Kęty - poznaj więcej szczegółów o tych usługach.

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają sprawdzić czy kandydaci mają przeciwwskazania do wykonywania zawodu. Są one bardzo istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny siadać za kółkiem. W jaki sposób przebiegają testy i co dokładnie sprawdzają? Jakie aparaty wykorzystuje się do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – termin ważności

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychotechnicznym. Do największej należą osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii C+E. Do testów podchodzą także kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie uprawnień. Oprócz tego badaniom psychologicznym powinni poddawać się także kierowcy pojazdów służbowych oraz instruktorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – część teoretyczna i aparaturowa

Badanie psychologiczne składa się z dwóch etapów. Na początku osoby badane podchodzą do części testowej. Na tym etapie weryfikowana jest umiejętność koncentracji, przerzutność uwagi, szybkość działania oraz cechy osobowości czy umiejętność pracy w sytuacji stresowej. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech charakteru czy wskazać brakujący element. Kolejnym etapem testów psychologicznych jest część aparaturowa, która sprawdza przede wszystkim poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się m.in. wirometr, stereometr oraz równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają między innymi na weryfikowaniu, jak osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]