Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Tutaj sprawdzisz, kto oferuje badania kierowców Bielsko Biała.

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnym stopniu rzutują kwalifikacje obsługujących jeżdżące po nich auta. Szczególnie istotne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz autobusów. W ich przypadku ważne są tak umiejętności, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego powodu kierowcy z takich profesji w myśl przepisów muszą w odpowiednim terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ich temat parę zdań. Jak często muszą być wykonywane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one postać konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na pytania na temat wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Następna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są testy na odpowiednich urządzeniach, podczas których badana jest podzielność koncentracji, postrzeganie prędkości, umiejętność szybkiej reakcji i dostrzeganie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco podnieść. W jaki sposób? W internecie znajdziemy liczne filmy prezentujące działanie urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]