Podstawowe informacje o systemie rozliczeń SWIFT

Na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/ znajdziesz więcej szczegółów o systemie rozliczeń SWIFT.

Mimo, że właściwie każdego dnia korzystamy z usług bankowych, dużo Polaków pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście nałożenia sankcji względem Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Ale system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych XX wieku i stanowi jeden z filarów sprawnego funkcjonowania światowej bankowości.

System SWIFT – upraszcza realizację płatności międzynarodowych

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednakże tego skrótu używa się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne zdecydowanie bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to popularny, ale nie jedyny używany dzisiaj system tego rodzaju. Oprócz niego np. w Polsce korzysta się także z systemów: SORBNET, Elixir i SEPA.Na całym świecie działają również przeróżne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia bankowe na obszarze jednego państwa.

Co jest więc największym atutem systemu rozliczeń SWIFT? Używany jest praktycznie we wszystkich krajach świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekroczyła już 11 tys., ale też domy maklerskie, giełdy i wiele innych instytucji finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Możliwe jest również nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod zawiera 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC największych banków w Polsce

Nawet jeżeli zaledwie sporadycznie realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie odszukać takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków, działających w Polsce.

– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]