Faktoring jest zaliczany do najpopularniejszych obecnie usług bankowych. Jest skierowany zwłaszcza do przedsiębiorstw, które wykorzystują odroczone czasy płatności i obawiają się utraty płynności finansowej. Faktoring pozwala na zdyscyplinowanie kontrahentów do szybszego uregulowania należności. Poza tym jest to także najlepsze wyjście dla przedsiębiorstw potrzebujących nowych sposobów pokrycia wydatków wiążących się z inwestycjami. Na czym więc opiera się faktoring? Dlaczego jest tak efektywny? O czym muszą wiedzieć przedsiębiorstwa, które postawią na tę metodę finansowania? W jaki sposób uniknąć możliwych problemów związanych z faktoringiem?
ABC faktoringu dla firm
Faktoring zazwyczaj kojarzony jest w szczególności z cesją zobowiązań przedsiębiorstwa przez bank. W istocie okazuje się on połączeniem rozmaitych typów umów, a cesja należności jest jedynie jedną z nich. Opiera się on na wykupieniu należności udokumentowanych fakturą VAT – faktor (zazwyczaj bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, a więc firmy. Oprócz tego zobowiązuje się zagwarantować mu również pozostałe usługi, takie jak pomoc w windykacji niespłaconych zobowiązań, prowadzenie rozliczeń oraz porady biznesowe. Na kształt umów faktoringowych w Polsce rzutują przepisy prawa spółek handlowych oraz prawa cywilnego.
Jak znaleźć odpowiedni faktoring dla firm?
Oferty kolejnych banków świadczących faktoring bywają czasem naprawdę różne. By uniknąć błędów, których rezultatem mogą być duże problemy, powinniśmy starannie przeanalizować każdą z nich. Potrzebne będą wtedy specjalne kwalifikacje, których często po prostu nie posiadamy. Z tego powodu znalezienie faktoringu powinniśmy skonsultować z doradcą finansowym, bo ten powie nam, w jaki sposób wybrać bank, który zagwarantuje nam najkorzystniejsze warunki. Poszukiwania z doradcą to wprawdzie pewien koszt, jednak zazwyczaj okazuje się, że dzięki niemu ustrzeżemy się strat.