Poszerz swoje wiadomości o aktualnym kursie dolara.
Jeszcze czterdzieści lat temu każdy pragnął mieć przynajmniej kilka banknotów dolarowych, żeby wstąpić na zakupy do Pewexu. A dekadę później trzymanie oszczędności w tej walucie było przejawem sukcesu w życiu zawodowym. Obecnie znaczna grupa internautów robi codziennie zakupy za dolary, korzystając przy tym z wszechobecnej globalizacji i możliwości internacjonalnej dostawy zamówień z najpopularniejszych globalnych sklepów internetowych. Nie dziwi zatem to, iż dolar stał się walutą, która nie wywołuje już emocji, a nabyć go można także bez wychodzenia z domu, gdyż od wielu lat w Polsce działają kantory online, w których można wymienić tę walutę po kursie nieraz korzystniejszym niż w bankach.
Dolar amerykański – informacje, które mogą zaskoczyć
Nazwa „dolar” pochodzi od słowa “talar”. Taką nazwą określano czeskie monety bite z 1 oz srebrnego kruszcu. I w istocie początkowo walutą płatniczą w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Banknoty, które w pierwszych latach zyskały sobie ogromną grupę adwersarzy, pojawiły się dopiero w szóstym dziesięcioleciu XIX w. remedium na kryzys z brakiem bilonu. Co interesujące, banknoty dolarowe nie są drukowane na papierze, a na mieszance włókien lnu oraz bawełny z domieszką paru innych komponentów, które są utajnione. Nie znaczy to jednakże, że amerykańskie banknoty są nie do zdarcia – szacuje się, że niższe nominały pozostają w obiegu nie dłużej niż 4-5 lat, a banknoty z nominałem 100$ – 9-18 lat. Uszkodzone banknoty są mielone, a uformowany z nich surowiec jest oddawany przedsiębiorstwom, które przetwarzają je na materiały budowlane. Amerykańskie monety funkcjonują w obiegu blisko 30 lat, jednak są one też zazwyczaj gubione, a notorycznie wprost wyrzucane przez Amerykanów. Podług analiz tak dzieje się każdego roku z przeszło 62 mln dolarów w bilonie.
Gdzie znaleźć aktualny kurs dolara?
Dolar to nazwa kilku walut ale nie nie ma co negować, że gdy mówimy “dolar” to mamy na myśli dolara amerykańskiego, który w dwadzieścia lat temu był najsilniejszą walutą świata i dopiero w ostatnich latach powoli tracił swoją pozycję. Jednak wymiana dolara w dalszym ciągu stanowi lwią część obrotów na rynku Forex. Osoby zainteresowane bieżącym kursem dolara mogą w każdym momencie sprawdzić jego wartość m.in. na stronach kantorów internetowych, gdzie kurs walut aktualizowany jest w kilkusekundowych interwałach. Na dodatek, można tam porównać wartość dolara z najświeższymi kursami innych światowych walut, jak również przeanalizować historyczne notowania jego kursu.