Szalunki – czym są i do czego są przeznaczone?

Jeśli potrzebujesz szalunków Kraków, koniecznie sprawdź abcszalunki.pl.

Szalunki to to konstrukcja mająca charakter tymczasowy, którą najczęściej wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona również z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna charakteryzującego się słabszą jakością. Nie brak jest firm, które decydują się na wykonywanie szalunku z elementów metalowych, ale takie działanie nie jest zbyt popularne. Deskowanie – bo dokładnie tak również nazywa się szalunki – powoduje, że mieszanka, którą się wylewa, zyskuje wymagany kształt. Szalunki usuwa się po zastygnięciu mieszanki. Sięgając po szalunki, można także skutecznie podtrzymać zbrojenie, które będzie utrzymane aż do momentu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie zastygnie.

Szalunki – jak się je robi?

Wszystkie konstrukcje z betonu robi się na budowie w specjalnych formach, którymi są właśnie szalunki. W początkowym etapie prac konieczne jest wykonanie szalunku, który następnie zostaje zapełniony właściwie dobraną mieszanką betonu. W niektórych sytuacjach niezbędne jest zastosowanie zbrojenia. Umieszcza się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki wyjmowane są dopiero wówczas,gdy mieszanka solidnie zastygnie. W przeważającej liczbie przypadków niezbędne jest do tego od mniej więcej dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki wykonuje się na przykład w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu kolumn ogrodzeń i sufitów żelbetowych. Cechują się więc naprawdę szerokim zastosowaniem, a budowa bez ich wykorzystania nie przebiegałaby tak sprawnie.

Szalunki – jakie elementy niezbędne są do wykonania szalowania?

Do wykonania szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Potrzebne są też specjalne dźwigary oraz podpory. Często zdarza się, że niewielkich rozmiarów firmy budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. W takiej sytuacji rozwiązaniem okazuje się być skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w dostarczaniu ekipom budowlanym szalunków oraz sklejki.

Dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]