Szalunki – bez nich wiele nie zbudujesz

Zamów szalunki Kraków.

Szalunki, określane też deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Zazwyczaj wykorzystuje się je podczas wylewania ścian betonowych – wtedy są one potrzebne do tego, aby stosownie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Poza tym szalunki wykorzystuje się też w trakcie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie przelotów na bramy, okna oraz drzwi. W tym artykule wytłumaczymy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i jakim sposobem mogą znaleźć je inwestorzy.

Szalunki z metalu, drewna lub sklejki

Najstarszym typem szalunków jest konstrukcja utworzona z mocnych sklejek scalonych ze sobą gwoździami czy też drewnianych desek, którą można wykorzystać ponownie po rozebraniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże pracochłonny – większość wykonawców oraz inwestorów decyduje się więc na zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i łatwego składania oraz rozkładania. Tego rodzaju szalunki wykonuje się z drewna, metalu bądź sklejki, a także zestawiać 2 albo 3 surowce. Z reguły jednakże wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję spajają łączniki, belki, narożniki i głowice ze stalowe bądź aluminiowe.

Wynajęcie szalunków – nie musisz ich nabywać?

Firmy często zajmujące się pracami murarskimi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku zespołów, które świadczą odmienne usługi czy inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających wznieść pojedynczy obiekt. Zakup wszystkich modułów potrzebnych do wykonania szalunku byłby całkiem nieopłacalny . Dużo mądrzejszym rozwiązaniem jest wypożyczenie szalunków.

Dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]