Jakie elementy wchodzą w skład orynnowania dachu?

Potrzebujesz orynnowania dachu? Powinieneś odwiedzić tę stronę.

Systemy dachowe składają się z szeregu modułów. Wśród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich solidności oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia efektywne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu problemów wynikających z jej gromadzenia się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować doboru prawidłowych elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie trudne i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz zręczności – tak samo jak montaż rynien. Co wobec tego powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich modułów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Systemy rynnowe – z jakich modułów są tworzone?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z wielu mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z wszelkiego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz elementy znajdujące się blisko gruntu lub pod nim, których funkcją jest odprowadzenie wody do kanalizacji. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na granicy budynku – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie rozmaitych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a następnie do odpływu.

Rynny metalowe, PCV lub plastikowe – co kupić?

W asortymencie hurtowników dostępne są systemy rynnowe wykonane z kilku surowców – między innymi z metalu bądź plastiku. Które z nich będą najodpowiedniejszym wyborem? To zależy od specyfiki obiektu budowlanego oraz tego, jak bardzo jest on narażony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o wyborze konkretnego orynnowania powinno się zatem przedyskutować z fachowcem.

Dane adresowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08