Formowanie konstrukcji z betonu – sklejka szalunkowa

Potrzebujesz sklejki Kraków? Zobacz tu.

Deski szalunkowe to kluczowy element szalunków. Tę funkcję mogą pełnić zwykłe deski drewniane lub płyty wytworzone z innego surowca, jakkolwiek zazwyczaj używana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem postawić obiekty z murami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki znajdują też zastosowanie w budowlach murowanych, gdzie pozwalają na wykonanie otworów na stolarkę, czyli drzwi czy okna. Objaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeżeli jej potrzebujemy, a nie chcemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach z reguły wykorzystywane były deski z bloków drewna. Te jednak były drogie, a przy tym nie posiadały właściwych parametrów – przede wszystkim źle radziły sobie z zawilgoceniem. Dlatego współcześnie wykorzystywana jest głównie sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z przeróżnych gatunków drewna – na ogół z olchy, topoli lub brzozy. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, do których produkcji stosuje się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi częstokroć wykorzystywany wariant to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajmij, jeśli nie możesz kupić

Firmy budowlane dysponują zazwyczaj swoją sklejką szalunkową wraz z modułami pozwalającymi na jej łączenie. Kiedy jednak planujemy budowę garażu lub domu własnymi siłami, nie ma potrzeby kupowania wszystkich części szalunków – można je wynająć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma oferuje również wynajem innych akcesoriów niezbędnych do ustawienia szalunków – m.in. głowic oraz łączników.

Dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]