Zastrzyk adrenaliny na każdej stronie – literatura kryminalna i książki thrillery

Dowiedz się więcej o książkach thrillerach na www.motyleksiazkowe.pl.

Nie ukrywajmy, że pokaźna grupa pasjonatów książek to entuzjaści przerażających historii. Jedni preferują powieści na granicy gore, pozostali lubią zanurzać się w głębokie zakątki pogmatwanych procesów myślowych seryjnych morderców czy okrutnych zbirów. W ogromie platform streamingowych i podcastów, na których dostępnych są setki produkcji przybliżających zainteresowanym fikcyjne oraz prawdziwe historie, nieustannie jedną z najlepszych form ich doświadczenia pozostają thrillery i książki kryminalne.

Książki kryminalne oraz thrillery – czemu uwielbiamy przerażające opowiadania?

Fanatyk kryminałów oraz horrorów z miejsca odpowie, iż chodzi o przyjemny zastrzyk adrenaliny. Oglądając lub czytając straszne historie pragniemy przez jakiś czas pozwolić ponieść się mocnemu wrażeniu przerażenia, którego sporadycznie przeżywa się na co dzień. W dzisiejszych czasach nie ma dla człowieka w naturze poważnych zagrożeń, a jeśli już się czymś stresujemy to zazwyczaj zdrowiem, finansami lub pracą. O ile nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie przeżywamy momentów, w których organizm wyzwala w sporych ilościach adrenalinę, czyli hormon stresu i przetrwania. A właśnie uczucie strachu uczy nas radzić sobie z trudnymi sytuacjami. To dlatego bajki braci Grimm oraz Andersena mają częstokroć tak straszny i brutalny wydźwięk – tak opowiadania te ujawniały dzieciom zagrożenia codziennego życia, pokazując im w tym samym czasie, iż to co dobre nie zawsze zwycięża.

Książki kryminalne wyzwalają więcej strachu niż ich filmowe adaptacje

XXI w. to okres szybkiej rozrywki. Odbiorcy, gdy znajdą na nią wolną chwilę, szukają filmu na wieczór albo serialu z zamkniętą historią, którego oglądanie zajmie nie więcej niż kilka godzin. Zwolennicy klimatycznych horrorów i kryminałów są niejako rozpieszczani liczbą produkcji tego typu, które oferowane są na darmowych oraz płatnych platformach streamingowych. Co wymaga uwydatnienia, nierzadko te seriale i filmy są oparte na popularnych książkach, lecz nie są tak solidne jak pierwowzór i ich oglądanie nie daje porównywalnej satysfakcji jak przeczytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza historię kryminalną lub horror, konsumuje się w odmienny sposób aniżeli serial fabularny – wolniej, czyli z większą atencją. W książce każdy opis, rozmowa i bohater (a nawet postać z trzeciego planu) kształtuje nastrój snutej historii. Napięcie wyzwalany jest u czytelnika przeważnie niespiesznie, lecz pozwala to na skrupulatniejszą analizę zaprezentowanych wydarzeń i relacji bohaterów. Jeśli wobec tego uwielbiasz czytać i masz na to chwilę, pozwól się ponieść thrillerom, horrorom oraz książkom kryminalnym.

Dane adresowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa