Toczek i kask do jazdy konnej – dlaczego są ważne?

Dalsze informacje o toczku jeździeckim.

Jeździectwo jest jedną z tych dyscyplin sportu, gdzie ryzyko upadków jest wyjątkowo duże. A te, z uwagi znaczną prędkość oraz wysokość, bywają naprawdę groźne. Na urazy podatna jest w szczególności głowa dżokeja, która obligatoryjnie musi być należycie chroniona. W sklepach z artykułami dla miłośników jazdy konnej można kupić 2 rodzaje zabezpieczenia dla głowy – toczki oraz kaski do jazdy konnej. Które z nich jednak gwarantują lepszą ochronę? O czym pamiętać przy zakupie któregoś z tych akcesoriów?

Toczek czy kask do jazdy konnej? Co lepsze?

Prosta, myśliwska czapka była pierwszym jeździeckim nakryciem głowy. Jej krój był inspiracją do powstania toczków. Współczesny toczek jeździecki jest zwykle wykonany z włókna szklanego i stanowi formę pośrednią pomiędzy tradycyjną czapką, a kaskiem. Nie zapewnia jednak tak dobrej protekcji jak kask, przez co polecany jest raczej przy rekreacyjnej jeździe o niedużej prędkości. Pod tym względem dużo lepiej spełnia swoje zadanie kask jeździecki, stosowany przez wyczynowych sportowców, który posiada atesty odpowiednich organizacji – w naszym kraju jest to PZJ.

Kupujemy toczek lub kask do jazdy konnej

Najistotniejszą kwestią przy doborze kasków do jazdy konnej jest bezpieczeństwo. Kask powinien dysponować odpowiednimi atestami, a także być perfekcyjnie dopasowany do kształtu głowy jeźdźca bądź umożliwiać regulację rozmiaru. Do kasku wskazane jest dokupić dodatki – przede wszystkim pokrowiec, który ułatwi jego przenoszenie i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Nabywając kask do jazdy konnej nie należy także iść na kompromis. Dlatego, jeśli w naszym mieście nie dostaniemy odpowiedniego modelu, warto kupić go w sklepie internetowym.

Dane adresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]