Obrączki ślubne – kilka słów o ich ciekawej historii

Dowiedz się, gdzie zamówić obrączki ślubne Kraków.

Dla większości kobiet ceremonia ślubu jest niezwykle wzruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten jednoczy nowożeńców po wsze czasy, a symbolem ich oddania, miłości i lojalności są obrączki ślubne.

Obrączki ślubne – cząstka sakramentu ślubu od XIII w.

Pierwotnie nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, skutkiem tego ich dzieje są wspólne i sięgają wiele stuleci przed naszą erą. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, w rezultacie czego wręczenie żonie pierścionka stało się częścią sakramentu zaślubin. Niedużo osób wie jednak, iż mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną kilka stuleci później. I choć wcześniej zdarzało się, że zakładali pierścienie na dłoń gdy wyrywali się na wojenne wyprawy, niemniej jednak zwyczaj ten spopularyzował się szeroko w XX w., a konkretnie w czasie II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać mężczyźnie, iż w ojczyźnie czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jakkolwiek w innych krajach, jak na przykład w Szwecji, we Włoszech, we Francji czy w Turcji, zakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie z niegdysiejszymi zabobonami biegnie legendarna “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera i przymierza obrączki razem, jednak zwyczaj wskazuje, że przyszła żona nie powinna za nie płacić, bowiem jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki ślubne – dopisz datę ślubu, cytat albo imię małżonka

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się delikatniejszą stylistyką. Przez okres wielu wieków sporządzano je z różnorodnych materiałów, bardziej lub mniej wytrzymałych. Dopiero później zaczęto wykorzystywać do tego metale (jak żelazo czy stal) symbolizujące niezłomność uczucia. Współcześnie do ich stworzenia wykorzystuje się przede wszystkim złoto i platynę, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Owszem, są one również w wielu przypadkach ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal przeważnie nabywane są ponadczasowe, gładkie złote pierścienie i subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa rodzaje złota (np. różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, mają również często w ofercie ich grawerowanie. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki grawerując do nich imiona małżonka, datę ślubu czy też znaczący dla nowożeńców cytat.

Dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]