Nastolatki lubią literaturę dla młodzieży, bo widzą w niej odbicie siebie

Tutaj kupisz książki dla młodzieży.

Dzieci urodzone w XXI w. mają coraz rzadziej styczność z ciekawą literaturą. Nastolatek wybierze głównie błyskawiczną rozrywkę w smartfonie, na komputerze lub w telewizorze, a po książkę zwykle sięga dopiero wtedy, gdy jest to lektura szkolna. I także przez przymus poznawania klasycznych tekstów literackich dla licznych licealistów czytanie dla zabawy jest niezrozumiałym konceptem.

Literatura młodzieżowa – powieści dla odbiorców w wieku od 12-18 lat

Nastolatki nie nie powinni ograniczać się do czytania tylko lektur szkolnych. Publikowana jest co niemiara literatury dla młodzieży zarówno zagranicznych jak i polskich pisarzy, którzy roztrząsają kwestie i snują historie ciekawe dla młodej generacji odbiorców. Ta kategoria literatury otrzymała nawet własną nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Jest to beletrystyka tworzona z myślą o czytelniku w wieku od 12 do 18 lat. Książki młodzieżowe czerpią z szeregu gatunków literackich: są tu m.in fantastyka naukowa, historie obyczajowe oraz groza. Jednakże wszystkie te książki łączy odwołanie się wprost do ogólnych doświadczeń młodzieży. Powieści te mówią zatem o odkrywaniu swojej tożsamości, stosunkach z rodzicami, nawiązywaniu i utracie przyjaźni, pierwszej miłości oraz znajdowaniu własnego miejsca w grupie rówieśników. Czytanie literatury dla nastolatków pomaga nastolatkom poczuć, że inni też przeżywają identyczne problemy przez tych kilka burzliwych lat dojrzewania.

Czy warto namawiać nastolatków do poznawania literatury dla młodzieży

Rekomendujemy proponować młodzieży angażującą ją literaturę, gdyż wzbudzenie w nich ochoty czytania dla przyjemności z biegiem czasu przynosi wiele korzyści. Dziecko, które regularnie sięga po książki ma szerszy zasób leksykalny i dobrze daje sobie radę z gramatyką i ortografią, co z pewnością ułatwia zdawanie egzaminów z języka polskiego. Lecz czytanie o dylematach innych ludzi w identycznym wieku to również metoda na dokładniejsze zrozumienie siebie, osobistych potrzeb oraz rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii. Co istotne, opiekunowie pod żadnym pozorem nie powinni naśmiewać się z zainteresowań dziecka. Jeżeli zatem nastolatek chętniej wybiera opowieści o wilkołakach bądź superbohaterach nie mówcie, że to głupie i dajcie mu czerpać z nich przyjemność!

Dane adresowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa