Kilka podstawowych informacji o łańcuchach na koła

Chcesz zamówić łańcuchy śniegowe? Skieruj się tu.

Łańcuchy na koła w dużej mierze poprawiają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w innych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład w Niemczech, Polsce, Hiszpanii i we Włoszech). Jak jednak typy łańcuchów samochodowych znajdziemy w sklepach?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy przede wszystkim mając na względzie ich zastosowanie. Rozróżniamy modele stworzone z myślą o stosowaniu w pojazdach dostawczych, osobowych, ciężarowych i terenowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się także grubością i przekrojem ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny), wzorem zaplotu oraz mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi. Rozmaite są też tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci używają głównie stali manganowej bądź tytanowej.

Prowadzenie auta z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i na początku może być źródłem znacznego stresu. Aby go uniknąć, należy potrenować tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Należy wystrzegać się przekraczania prędkości 50 km/h, buksowania kół i jazdy po niezaśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów samochodowych, należy też koniecznie nadzorować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich użytkowania.

Dane adresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]