Kantar dla konia – charakterystyka

Znajdź kantar sznurkowy.

Kantar to powszechnie używana część uprzęży dla konia. Jest niezmiernie podobny do uzdy, ponieważ wyłączną różnicą pomiędzy nimi jest brak wędzidła – części wsuwanej do pyska, pozwalającej na przekazywanie sygnałów do stąpającego zwierzęcia. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie sporadycznie się rozstają. Dlatego powinien on być dobrany do zarysu i wymiarów głowy konia, a także nie powodować u niego uszkodzeń skóry. Jak więc znaleźć najlepszy kantar dla konia? Na jakie jego właściwości należy zwrócić uwagę?

Kantar skórzany, a może podszywany – który lepszy dla zwierzęcia?

W sprzedaży odnajdziemy różne typy kantarów: podszywane, taśmowe, skórzane oraz sznurkowe. Te ostatnie, nazywane także halterami, są polecane z uwagi na znaczną kontrolę, którą dżokej za ich pośrednictwem sprawuje nad koniem. Dla konia o wiele wygodniejszy jest natomiast kantar skórzany lub taśmowy. Dużo wyższy komfort gwarantują kantary podszywane – na przykład naturalnym albo sztucznym futerkiem, które da się odczepić celem wyczyszczenia. Kantar tego rodzaju doskonale zapobiega powstaniu uszkodzeń skóry, a przy tym pozwala przywiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas spacerów czy tresury.

Kantary – które dla źrebiąt a które dla ras gorącokrwistych?

Produkowanych jest parę rozmiarów kantarów. Najmniejszy rozmiar to foal, który będzie pasował źrebiętom oraz kucom miniaturowym. Kolejny to shetty (0), którego powinni używać posiadacze większych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar określany jako pony (1) został z kolei opracowany dla kucy (np. walijskich) i roczniaków większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich wymiarów i są odpowiednie między innymi dla koni półkrwi arabskiej, fryzyjskich, wielkopolskich oraz hanowerów. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla większych ras gorącokrwistych (np. kladrubskich) i ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie albo shire).

Dane adresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]