Potrzebujesz bata dla konia? Wejdź na https://tinyurl.com/y98c83jp.
Zamawiając ubiór jeździecki wypada pamiętać o wyposażeniu się również w najistotniejsze przybory. Zarówno w trakcie turniejów, podczas ujeżdżania konia czy jazdy rekreacyjnej, nieodzowne jest użycie palcatów oraz batów jeździeckich.
Palcat skokowy, bat ujeżdżeniowy, do lonżowania – charakterystyka i ich wykorzystanie
Istnieje parę typów batów jeździeckich: powożeniowe, ujeżdzeniowe, baty do lonżowania oraz rzecz jasna palcaty skokowe. Na ogół stosuje się:
– bat do lonżowania – ma z reguły 160-200 cm długości i służy do nakłonienia zwierzęcia do ciągłego chodu do przodu, zatrzymania konia bądź przykucia jego uwagi. Przy jego użyciu trener panuje nad koniem, równocześnie pozostając w bezpiecznym dystansie od zwierzęcia. Obecnie baty do lonżowania wytwarzane są z reguły z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, która gwarantuje, że dobrze trzyma się dłoni w każdych warunkach. Zazwyczaj są składane, jednakże można zamówić także baty jednoczęściowe.
– bat ujeżdżeniowy – jest o wiele krótszy (ma średnio między 90 a 140 cm) i kończy się sznureczkiem. Używa się go w trakcie treningu, rzadziej w jeździe rekreacyjnej. Należy zaznaczyć, że wykorzystuje się go tylko wtedy, kiedy dżokej nie może wymóc od zwierzęcia preferowanego zachowania przy pomocy komunikatów wydawanych nogą czy też dłonią.
– palcat skokowy – często zwany także szpicrutą, to najkrótszy rodzaj bata – ma długość około 60-75 centymetrów. Zakończony jest zazwyczaj klapką ze skóry, która wydaje dźwięk dyscyplinujący zwierzę i zmusza je do konkretnego zachowania. Palcatem uderza się lekko w łopatkę zwierzęcia, dlatego też jest on tak krótki.
Po czym poznać, że smagnięcie palcatem lub batem jest zbyt mocne?
Batów jeździeckich oraz palcatów niezwykle łatwo nadużyć, toteż powinno się za każdym razem posługiwać się nimi z ostrożnością. Zbyt mocne smagnięcie może doprowadzić do tego, że zamiast wykonać polecenie zwierzę stanie się bardziej agresywne czy też będzie w przyszłości kojarzyć daną przeszkodę z uczuciem bólu. Gdy bat albo palcat zostawił ślad na sierści konia to znaczy, że jeździec uderza bez wątpienia zbyt mocno.
Podczas jazdy baty i palcaty chwytamy w taki sposób, aby były ułożone równolegle z wodzami. Jeśli rączka zakończona jest pętlą, nie wolno zakładać jej aż do przegubu dłoni, gdyż w razie upadku jeździec mógłby się zranić.
Dane adresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków
Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail:
[email protected]