Preparaty i narzędzia do pielęgnacji oraz czyszczenia kopyt u koni

Stan kopyt to bardzo istotna kwestia dla zdrowia i samopoczucia konia, dlatego poprawna ich pielęgnacja jest niesłychanie ważna. Poniżej prezentujemy preparaty i narzędzia do pielęgnacji oraz czyszczenia kopyt u koni.

Najważniejsze narzędzia do pielęgnacji kopyt

Akcesoriów do pielęgnacji kopyt jest bardzo dużo, ale wiele z nich używa się dopiero w sytuacji, kiedy coś złego dzieje się z kopytem. Poniżej prezentujemy te narzędzia, które są potrzebne przy codziennej pielęgnacji.

Kopystka

Na liście nie mogło zabraknąć kopystki – jednego z najważniejszych narzędzi do pielęgnacji kopyt. To istotne, aby końskie kopyta czyścić starannie i dokładnie usuwać brud i ściółkę nie tylko z całej powierzchni podeszwy, ale też z rowków strzałki.

Przy okazji trzeba zwracać uwagę, czy w kopycie nie utknęło żadne ciało obce – kamień, patyk, gwóźdź czy szkło – ponieważ pozostawienie czegoś takiego w kopycie grozi rozwinięciem się u konia kulawizny.

Szczotka ryżowa lub szczotka z plastikowym włosiem

Szczotki ryżowej oraz szczotki z plastikowym włosiem używa się przede wszystkim do rozczesywania grzywy i ogona, ale sprawdzają się one także jako narzędzie do czyszczenia kopyt na mokro. Warto mieć kilka szczotek, ponieważ nie powinno się używać tego samego przedmiotu zarówno do pielęgnacji kopyt, jak i do rozczesywania włosia.

Tarnik (pilnik)

Tarnik służy do piłowania nadmiernie wyrośniętego rogu kopytowego, a także wygładzania uszczerbień, które pojawiają się na jego powierzchni. Nie są to czynności, które wykonuje się codziennie, a mniej więcej raz na dwa miesiące i zajmują się nimi wykwalifikowane osoby. Struganie powierzchni kopyta, obróbka ścianek i piłowanie puszek kopytnych jest ważne dla bezproblemowego poruszania się, postawy i w efekcie – dla zdrowia konia.

Preparaty do pielęgnacji kopyt u konia

Istnieje wiele preparatów do pielęgnacji kopyt – smary, oleje, maści i żele to tylko niektóre z nich. Stosuje się je w różnych sytuacjach, niektóre na co dzień, inne w przypadku wystąpienia problemów. Poniżej opisujemy najpopularniejsze z preparatów.

Smary do kopyt

Smary, a także balsamy i maści do kopyt, służą do ich codziennej pielęgnacji – nawilżają, wzmacniają, nadają połysk i zdrowy wygląd, chronią przed działaniem bakterii i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Warto jednak pamiętać, że nie ma potrzeby używać preparatów nawilżających, jeśli trawa na padoku jest wilgotna i kopyto może pobrać z otoczenia odpowiednią dawkę wilgoci (smarowanie zaburzy tylko naturalny system nawilżania kopyta).

Oleje do kopyt

Oleje używa się na bardzo przesuszone i kruche kopyta. W zależności od stanu kopyt, stosuje się je codziennie lub kilka razy w tygodniu.

Dziegieć, czyli smoła brzozowa lub bukowa

Dziegieć ma właściwości wysuszające i zapobiega rozwojowi drobnoustrojów, dlatego stosuje się go wtedy, kiedy można zauważyć rozmiękczenie rogu kopyta (co się zdarza, kiedy koń spędza dużo czasu stojąc na wilgotnym podłożu).

W takiej sytuacji smarujemy kopyto dziegciem dwa razy w tygodniu. Trzeba przy tym uważać, aby nie przesadzić i nie doprowadzić do zbyt dużego wysuszenia kopyta, a w efekcie do jego pękania.

Siny kamień, czyli siarczan miedzi CuSO4

Siny kamień działa silnie wysuszająco i jest zazwyczaj używany na gnijące strzałki w kopytach. Można go kupić w postaci żelu albo kryształków. Żel jest o wiele łatwiejszy do zaaplikowania, wystarczy nałożyć go za pomocą pędzelka we wcześniej oczyszczony rowek przystrzałkowy.

Jeśli używamy kryształków, najpierw trzeba wsypać je w rowek, a potem za pomocą kopystki wgnieść tam watę i posmarować podeszwę kopyta dziegciem, aby zapobiec wypadaniu kryształków. Siny kamień stosuje się codziennie, dopóki kopyto nie zostanie wyleczone.

Zaniedbane kopyta skutkują pogorszeniem samopoczucia i stanu zdrowia konia, dlatego czyszczenie kopyt i codzienna ich pielęgnacja to podstawa.

Źródło tekstu: https://horse-trade.pl/preparaty-narzedzia-do-pielegnacji-kopyt-u-koni