Kiedy wykonuje się biopsję prostaty?

Zajrzyj na www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/, aby otrzymać informacje dotyczące biopsji prostaty.

Prostata, czyli gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina kształtem oraz rozmiarem orzech włoski. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada między innymi za produkowanie płynu, w którym transferowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą zaczynają się u panów wraz z wiekiem, w związku z tym tak ważkie jest jej regularne badanie. Pozwala to ujawnić przerost czy też zapalenie tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem zauważyć niebezpieczne zmiany nowotworowe. Należy podkreślić, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie można lekceważyć groźby jego potencjalnego powstania.

Problemy z erekcją i mikcją – alarmujące symptomy

Panowie po 45 roku życia powinni regularnie pojawiać się w gabinecie urologicznym, w szczególności jeśli spostrzegli niecodzienne objawy powiązane z oddawaniem moczu, tj. trudności z erekcją i wytryskiem, zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, kłopoty w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, jak również pulsacyjny strumień czy krew w moczu. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz polec badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje ogromne prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Aby natomiast mieć absolutną pewność, konieczne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja prostaty – co należy o niej wiedzieć?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, wykonywana w szpitalnych warunkach, która dzięki wykorzystaniu równocześnie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki daleko dokładniej niż w procedurze, gdzie podczas zabiegu używa się jedynie obrazowania TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem trwającym przeciętnie ok. 30 minut. Ponadto pacjent spędza także po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, zatem cała procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, więc mimo że igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona praktycznie bezbolesna. Pobrane wycinki gruczołu są potem sprawdzane przez patomorfologa, który bada czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. wszczepione zastawki serca, niska krzepliwość krwi i alergia na niektóre leki. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najdokładniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszystkie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Dane adresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]