Blizny rogówki – jak powstają i czy istnieje metoda ich likwidacji?

Wszystko, czego warto dowiedzieć się o likwidacji blizn rogówkowych, znajdziesz na voigtklinikaoka.pl.

Oko jest wrażliwą częścią ciała i błyskawicznie może ulec uszkodzeniu. W rezultacie różnych zapaleń lub urazów mechanicznych na powierzchni rogówki pojawiają się blizny, które w mniej lub bardziej wpływają na jakość widzenia. Blizny rogówki można na szczęście usunąć, wykorzystując laserowej korekcji wzroku.

Czego skutkiem mogą być blizny na rogówce?

Rogówka jest wypukłą, zewnętrzną powłoką oka, która je zabezpiecza, a jednocześnie nadzoruje sposób, w jaki wiązki światła docierają się do kolejnych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, jak również niezmiernie elastyczna i choć zwykle drobne jej otarcia leczą się samodzielnie, nierzadko dochodzi do jej zbliznowacenia, także w następstwie naszego niedbalstwa. Co może spowodować tworzenie się blizn na rogówce? Mogą być one przede wszystkim skutkiem przeróżnych chorób (np. półpaśca), dostania się do oka ciała obcego lub urazów mechanicznych np. skaleczenia, zadrapania i oparzenia. Lecz blizny rogówki mogą wytworzyć się również w rezultacie nieostrożnego nakładania soczewek kontaktowych. Poza zauważalnym pogorszeniem się widzenia, o pojawieniu się blizn na rogówce świadczy wiele innych objawów, takich jak m.in. wrażenie bólu gałki ocznej, nabrzmiewanie powiek i nieustanne łzawienie, dlatego jeżeli ich doświadczasz zalecamy jak najszybciej pomyśleć o wizycie u okulisty. W trakcie szczegółowego badania określi on głębokość, rozmieszczenie oraz rozmiar blizn, jak również doradzi w obszarze metodzie ich leczenia.

Likwidacja blizn rogówki – jak przebiega metoda PTK?

Najczęściej wykorzystywaną dzisiaj metodą eliminowania blizn na rogówce jest zabieg PTK, przeprowadzany w dużej liczbie klinik, zajmujących się laserową korektą wad wzroku. Metoda PTK umożliwia likwidację nie tylko blizn z centralnego, ale i peryferyjnego obszaru rogówki. PTK stosuje się również podczas leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny likwiduje się poprzez odparowanie za pomocą wiązki lasera zewnętrznej powłoki tkanki rogówki. Ten zaledwie kilkuminutowy zabieg nie wymaga pełnego znieczulenia, wystarczy miejscowa anestezja gałki ocznej, którą aplikuje się preparatem w kroplach bezpośrednio na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez kolejne parę tygodni należy nie przemęczać oka, słuchać się precyzyjnie zaleceń lekarskich i systematycznie zgłaszać się na kontrolę zgodnie z planem.

Dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]