Dowiedz się, gdzie zaopatrzyć się w silnik DC.
Masa sprzętów, z którymi stykamy się na co dzień i bez których byśmy sobie nie poradzili, by działać stosuje silniki elektryczne na prąd stały. Szczotkowe albo bezszczotkowe, niewielkie bądź olbrzymie, te silniki zmieniły nasz tryb pracy oraz życia, lecz przeciętny człowiek przeważnie nie ma świadomości tego, jak funkcjonują te urządzenia, ani z jakich elementów złożone są.
Silniki DC – co warto wiedzieć?
Zadaniem silników elektrycznych na prąd stały jest generowanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu znane są od nieomalże 200 lat i nie są zasługą jednej osoby. Do ich konstrukcji, późniejszych usprawnień i w efekcie ich dopuszczenia do powszechnego zastosowania w różnego typu mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki czołowych innowatorów połowy XIX wieku, jak między innymi Thomas Edison, Zénobe Gramme oraz Moritz Jacobi. Silniki elektryczne DC składają się ze wirnika, nieruchomego statora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, komutatora oraz szczotek. W dzisiejszych czasach powszechnie używane są też silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które z uwagi na brak tego często ulegającego awarii elementu, są uznawane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są ogólnie cenione za dużą niezawodność oraz bezszelestną pracę.
Silniki DC nie tylko do przemysłowego zastosowania
Teza, że silniki elektryczne na prąd stały są stosowane zasadniczo wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli posiadasz czytnik CD albo korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie z pewnością znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki na prąd stały są modułem sterowanych radiowo pociągów czy samochodzików, a więc gadżetów, które lubiliśmy w dzieciństwie i które zapewne sprezentujemy również naszym potomkom. Silniki tego typu napędzają duże i mniejsze pompy hydrauliczne potrzebne w licznych branżach przemysłu, m.in. produkcyjnej, budowlanej i wydobywczej. W bliskiej przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego samochody elektryczne będą codziennością, a już dziś te silniki poprawiają naszą mobilność, bo to one napędzają tak chętnie używane segwaye, rowery elektryczne i hulajnogi. Silniczki na prąd stały wykorzystują także hobbyści do tworzenia autorskich projektów z obszaru mechaniki oraz robotyki.
O ile silniki elektryczne prądu stałego o niedużej mocy bez trudu można nabyć w sklepach hobbystycznych lub z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego zastosowania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego rozwiązania od renomowanych producentów.
Dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]