Motoreduktory – z czego się składają, jak działają i gdzie się ich używa?

Jeśli potrzebujesz zamówić motoreduktory, kliknij tutaj.

Motoreduktory to po prostu zintegrowane połączenia napędu elektrycznego z przekładnią. Jak funkcjonują motoreduktory i kiedy się ich używa? Dowiesz się tego poniżej.

Motoreduktory – zmniejszają prędkość obrotową silnika

Motoreduktory umożliwiają wydajne korzystanie z elektrycznych silników w roli napędu w najróżniejszych funkcjach w przemyśle. Za pośrednictwem przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Naturalnie skuteczność przekładni w żadnym wypadku nie będzie 100%, zatem zawsze występuje niewielka różnica między mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor nierzadko wchodzą także inne podzespoły jak hamulce albo sprzęgła. Głównym atutem motoreduktorów jest to, iż są to prefabrykowane układy, które da się bez problemu wybrać z oferty producenta tak, by ich parametry idealnie odpowiadały potrzebom konkretnego projektu. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a czasami miesiące, na czasochłonne pomiary oraz testy pojedynczych układów elementów. W zależności od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do długotrwałego bądź krótkotrwałego okresu pracy, a także do dużych, umiarkowanych lub niewielkich obciążeń.

W motoreduktorach, w których użyto wielostopniowe przekładnie, można osiągnąć bardzo wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilku tysięcy.

Światowi producenci motoreduktorów oferują miliony ich możliwych zestawów

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane w oparciu o kilka wariantów silników (AC, DC, BLDC oraz bocznikowych), rozróżnia się je według typu przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc takie oto motoreduktory:
– motoreduktory walcowe i płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową).

Brak z pewnością takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by zastosować motoreduktora jako układu napędowego. Czy to produkcja żywności, przemysł bądź logistyka, dzięki motoreduktorom działają wielorakie automaty, jak atrakcje w parku rozrywki, aeratory, linie bagażowe na lotniskach czy dachy ruchome. Szerokie spektrum ich mocy, wielkości oraz typów użytych w nich silników i przekładni spowodowała, iż ilość możliwych kombinacji, które teraz oferują najpopularniejsi producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w setkach, lecz zasadniczo w milionach.

Dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]